Matrace dle roštu

Možná vás poněkud překvapí informace, že výběr matrace se netýká jen matrace samotné. Samozřejmě musíte v prvé řadě zvážit typ matrace, její velikost, nosnost a tuhost, zapomínat byste však neměli ani na to, na jaký typ postele, respektive roštu budete matraci následně pokládat. Jedná se totiž o dosti opomíjený, ale přitom poměrně důležitý aspekt. Rošt může mít velmi zásadní vliv na celkový dojem z matrace a vaše pohodlí – a to jak v pozitivním, tak i negativním směru.

Dobrý prodejce vám ke každé matraci poskytne veškeré informace, včetně její vhodnosti pro různé typy roštů a postelí, pro lepší přehled a základní rozdělení vám však přinášíme následující shrnutí.

 

  Pevná, jednolitá deska

Ačkoliv je tento typ postelí spíš na ústupu, ještě stále se nimi můžete setkat. Nejsou vybaveny roštem, nýbrž klasickou pevnou deskou ze dřeva, případně dřevotřísky, nebo jiného materiálu. Mají tak dvě velké nevýhody – nemožnost jakéhokoliv přizpůsobení polohy a tuhosti a špatné odvětrávání. Pro tyto postele byste měli tedy volit vyšší matrace (pro dlouhodobé spaní rozhodně nad 14 cm) s velmi dobrou cirkulací vzduchu: taštičkové, matrace ze studené pěny nebo s příměsí kokosových vláken.

 

  Laťkový rošt

Toto je o něco lepší varianta postelí tvořených pevnou deskou. Rošt se zde skládá z několika napevno zasazených latí. Větrání a odvod vlhkosti je mnohem lepší než u celistvých postelí, s polohováním a regulací tvrdosti si ale moc nepomůžete.matrací se tedy nabízí ty vícezónové, co se týče materiálu, můžete zkusit například i latex, nebo oblíbenou línou pěnu. A zde zejména dejte pozor na to, abyste sladili nosnost matrace s nosností samotného roštu – ta obvykle nebývá příliš vysoká.

 

  Lamelový rošt

Velmi populární a v obchodech hojně nabízené. Lamelové rošty jsou v rámech flexibilně usazené, takže je možné na nich regulovat tuhost po celé délce a u řady modelů také polohovat sklon roštu v oblasti hlavy a nohou. Kvalitu lamelového roštu určuje množství lamel, obecně platí, že čím více, tím lépe. Tyto rošty jsou vhodné prakticky pro všechny druhy matrací, s výjimkou pružinových, taštičkových matrací – kvůli možné deformaci při polohování roštu.

 

  Segmentové rošty 

Pro úplnost zmíníme i segmentové rošty. Ty nejsou zatím tolik rozšířené jako lamelové, ale není vyloučené, že se s nimi také setkáte. Platí pro ně prakticky totéž, co pro lamelové rošty, jen s tím rozdílem, že jsou složené z několika řad navzájem propojených „talířů“, obvykle čtvercového tvaru. To umožňuje optimální a rovnoměrné rozložení vaší váhy, vysokou nosnost a velké možnosti úpravy tuhosti a polohy.

V každém případě neuděláte chybu, pokud váš výběr zkonzultujete s odborníkem. Je rozhodně lepší strávit výběrem nějaký čas navíc, než se potom trápit na špatně zvolené matraci.

×

Splátková kalkulačka ESSOX