Matrace dle polohy spánku

Napadlo vás někdy, v jaké poloze trávíte většinu spánku? A víte to vůbec? Pokud ano, můžete i tento poznatek zužitkovat při výběru vaší nové matrace. Různé polohy spánku totiž jinak zatěžují vaši matraci a také staví tělo do jiných, někdy ne úplně přirozených pozic. To se pak může neblaze projevit na proležení matrace, v horším případě však na vašem zdraví a kondici. Jakou matraci tedy zvolit dle polohy ve spánku?

 

Bez názvu (100 × 100 px) (3)  Spánek na boku

Pokud se cítíte nejlépe na levém či pravém boku, znamená to ve výsledku, že vaše tělesná hmotnost působí na určitá místa matrace intenzivněji než na jiná. Ve vyšší míře pak bývají zatížená také kolena a klouby na té části těla, na které ležíte. To znamená, že je pro vás prvé řadě žádoucí opravdu kvalitní matrace s odpovídající nosností, která se jen tak neproleží. A pokud tomu odpovídají i vaše preference, optimální budou spíše měkké, až středně tvrdé matrace, které vám i v této poloze zajistí pohodlnou a dostatečnou oporu.

 

4_1  Spánek na zádech

Jestliže trávíte většinu noci na zádech, jste pravděpodobně dosti hákliví na kvalitu matrace. Páteř, ramena a vůbec celá záda mají v této pozici tendenci se odchylovat od jejich přirozené polohy, což není úplně žádoucí. V žádném případě nepodceňujte správnou nosnost a volte matrace spíše vyšší, minimálně 14 centimetrů silné. A co se tvrdosti týče, oceníte nejspíš tvrdší matraci, která udrží vaše záda a páteř v optimální poloze.

 

5_1  Spánek na břiše

Totéž platí také pro ty, kdo se rádi prospí na břiše. I tady je na místě vybírat spíše mezi tvrdšími matracemi, ač se vám první noci nemusí jevit jako úplně pohodlné, zejména pokud na tuto tuhost nejste zvyklí. Správná poloha těla je ale nezbytná pro zdravý spánek a odpočinek, což vám v poloze na břiše lépe zajistí právě tvrdší matrace, protože u nich nehrozí nepřirozené propadnutí některých tělesných partií.

 

6_1  Střídání poloh během spánku 

Ne každý ale tráví noc ve stejné poloze. Mnoho z nás usíná na boku a probouzí se na zádech poté, co půlku noci stráví na boku. Pro tyto noční cestovatele neexistuje úplně univerzální řešení, proto doporučujeme zlatou střední cestu v podobě středně tvrdé matrace, spolu s odpovídající nosností. Případně můžete též koupit takzvanou oboustrannou matraci, kde každá strana má poněkud jiné vlastnosti. Můžete tak zvolit tu, která vám více vyhovuje, případně strany po čase střídat.

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX