Matrace dle tuhosti

Výroba matrací se za poslední desetiletí velmi změnila a stejně tak se mění nároky jejich uživatelů. Lidé zjistili, nebo teprve zjišťují, že bez vhodné matrace nebude jejich spánek a odpočinek nikdy perfektní a plnohodnotný. Záměrně hovoříme o „vhodné“ matraci – kvalita se u těchto výrobků těžko posuzuje pouze výrobní technologií, použitými materiály, nebo snad cenou. Vždy tedy záleží na člověku, který bude matraci používat a na jeho individuálních potřebách a zvyklostech. A jedním z nejdůležitějších parametrů, který je třeba při výběru zvážit, je tuhost, nebo chcete-li tvrdost matrace.

Bez názvu (940 × 340 px) (1043 × 240 px) (1043 × 440 px) 

Není tuhost jako tuhost

 

Jako první se musíme smířit s faktem, že se v současné době nepoužívá jednotné značení tuhosti matrací. Každý výrobce může mít svůj vlastní rejstřík tvrdosti a tak se u různých prodejců můžeme setkat s pojmy jako jsou matrace měkké, tvrdé, středně měkké, extra tvrdé či matrace s nižší střední tuhostí. Pro zákazníky tak trochu podpásovka, ale pro základní orientaci bude stačit dělení na matrace měkké, středně tvrdé a tvrdé.

 

Tvrdost matrace nepodceňujte

 

Druhý fakt, který musíme akceptovat je ten, že tuhost matrace má přímý vliv na kvalitu spánku a také na naše zdraví. Pokud máte už svého osvědčeného prodejce a víte, co potřebujete a co vám vyhovuje, máte napůl vyhráno. Problém nastává, když zjistíte, že potřebujete diametrálně odlišnou matraci, nebo když se vám třeba s věkem změní preference. A jak už bylo řečeno, tyto potřeby jsou silně individuální, takže neexistuje žádný všeobecně platný návod a poučka. Nicméně se pokusíme vám předat alespoň pár základních informací.

 

 

  • Měkké matrace

Matrace s nejměkčí vnitřní strukturou jsou oblíbené většinou u žen, u lidí s nižší tělesnou hmotností (nejsou však zcela vhodné pro děti, ty potřebují pro správný vývoj spíše tužší, nebo specializované matrace) a pro jejich pohodlnost také u starších osob.

 

  • Středně tvrdé matrace

Zlatá střední cesta. Je dost pravděpodobné, že právě tyto matrace vám budou vyhovovat. Jsou totiž velmi příjemným kompromisem mezi měkkou a tvrdou matrací, takže pokud nemáte zvláštní požadavky, tato tuhost určitě stojí za zvážení.

 

  • Tvrdé matrace

Oblíbené spíše u mužů a uživatelů s vyšší váhou, protože tělu poskytují opravdu robustní a spolehlivou oporu. Svoje příznivce najdou také mezi seniory a u osob s omezenou hybností, protože jim vstávání z těchto matrací dělá menší potíže.

 

1_1  Tipy a rady

Někdy je těžké dobře odhadnout správnou tuhost, proto není na škodu novou matraci vyzkoušet nejprve nevybalenou, ať nemá prodejce problémy s případnou výměnou. V případě, že vám tuhost nevyhovuje a není možné uplatnit záruku, ještě je možnost tvrdost matrace do jisté míry ovlivnit speciálním přídavným potahem, případně se poohlédnout po oboustranných matracích, které disponují dvěma povrchy o různé tuhosti. A také je dobré myslet na to, že výsledný pocit z matrace může významně ovlivnit také samotná postel, zejména pak rošt.

×

Splátková kalkulačka ESSOX