Matrace dle rozměru

Návrh bez názvu (18)

Při výběru matrace nám spolu hraje celá řada faktorů a parametrů. Než se ale pustíme do užšího výběru dle typu matrace, je výhodné si nejdříve ujasnit, jaký rozměr chceme a potřebujeme. Může se totiž stát, že se naše kýžená matrace v potřebném rozměru nevyrábí a my musíme začít s výběrem znovu. A jestli u jiných artiklů existují prostory pro kompromisy, věřte, že u matrací jich je pramálo. Jak tedy vybírat matrace dle rozměru?

 

  • Troufneme si tvrdit, že většina lidí nespí na holé matraci, ale obvykle ji používá v kombinaci s postelí. Jste-li spokojeni s velikostí postele, pořiďte k ní matraci v odpovídající velikosti. Rozměr matrace by neměl být nikdy větší než rozměr postele, nepříznivě to pak ovlivňuje vlastnosti a životnost matrace.

 

  • Rošty, ať už polohovatelné, nebo pevné jsou pak samostatnou kapitolou. Některé typy matrací se vůbec nehodí pro polohovací rošty, na druhou stranu si do nich často můžete dovolit použít matrace s menší výškou, než by byla potřeba do klasické postele.

 

  • U výšky matrace ještě zůstaneme. I to je rozměrový parametr, a to velmi důležitý. Od něj se odvíjí kvalita matrace a to, jak moc je pro nás pohodlná a zdravá. Obecně se uvádí, že pro pravidelné spaní bychom měli volit matraci minimálně 14 centimetrů vysoké. Výjimkou mohou samozřejmě být dětské postele a postele vybavené roštem. S tím vám ale každý dobrý prodejce rád poradí.

 

  • Výška matrace je pak zcela zásadní pro osoby vyšší hmotností. A je to logické – čím více materiálu matrace obsahuje, tím lepší oporu dokáže poskytnout. Zde se tedy rozhodně nevyplatí šetřit a držet se při zdi. Vůbec se nemusíte bát ani výšky přes dvacet centimetrů.

 

  • Z hlediska rozměrů jsou ale pro nás obvykle nejzásadnější a nejvíce limitující šířka a délka matrace. U standardních rozměrů postelí nebývá problém, běžné matrace nejčastěji začínají na šířce 80 centimetrů a délce 190 centimetrů. Naopak ty největší seženete bez problémů ve velikosti 200 x 200 centimetrů.

 

  • Nezapomeňte, že v případě manželských postelí máte možnost volby mezi dvěma jednotlivými matracemi a jednou velkou. Oboje má svoje výhody i nevýhody, takže i tato varianta jedné velké matrace pro oba partnery stojí jistě za úvahu.

 

  • V každém případě byste se při volbě velikosti matrace měli řídit svým tělem a svými potřebami. Matrace musí být pro vás dostatečně prostorná a poskytovat odpovídající prostor pro tělo a spánek. Pro každodenní používání pak volte matraci s výškou 14 centimetrů a výše. A poté se můžete dále rozhodovat, jaký druh matrace, tvrdosti a nosnosti zvolíte.

 

  • Jak už jsme zmínili, máte-li jakékoliv pochybnosti, či nejasnosti ohledně rozměru matrace, neváhejte se na nás obrátit. V opačném případě riskujete, že investice do nové matrace se nepotká s očekávaným účinkem.
×

Splátková kalkulačka ESSOX